1 relæudgang
- Rockwell Automation
- COMAU
- Autonox
- Spectrum Controls
- AMCI
- HMS
- ProSoft
- HARDY PROCESS SOLUTION
- Wittenstein
- Festo
- Haupa
- Partex Marking Systems
- Steinel
- Disruptive Technologies
- Harting
- Hager
- 10.00 Luftledningsmateriel og master
- 11.00 Kabelskabe
- 12.00 Kapslings- og tavlemateriel
- 13.00 Forskruningsmateriel
- 16.00 Målerrammer og gruppeafsætninger
- 17.00 Afbryder- og stikdåsemateriel
- 18.00 Industrimateriel
- 19.00 Jordings- og potentialudligningsmateriel
- 21.00 Forgreningsmateriel
- 22.00 Automatiske afbrydere/koblingsmateriel
- 23.00 Tids- og funktionsrelæer
- 24.00 Styrings- og funktionskomponenter
- 25.00 Sikringer
- 26.00 Intelligente bygningsinstallationer
- 27.00 Opmærkningsmateriel
- 28.00 Stikpropper og forlængerled
- 29.00 Højspændingsmateriel
- 30.00 Rør
- 32.00 Ledninger, stærkstrøm
- 35.00 Svagstrømskabler
- 36.00 Kabelkanaler og -lister
- 39.00 Befæstelsesmateriel
- 50.00 Glødelamper
- 60.00 Motorer, pumper, spændingsregulering og -overvågning m.m
- 61.00 Køl
- 62.00 Transformere
- 63.00 Strømforsyninger
- 67.00 Lysdæmpere og lysreguleringsudstyr
- 68.00 Materiel for transientbeskyttelse
- 78.00 Apparater for rumklima
- 82.00 Tele- og kommunikations- anlæg
- 84.00 Optiske transmissions- systemer
- 85.00 Overvågnings- og alarmanlæg
- 86.00 Data-installationsmateriel (ekskl. kabler)
- 87.00 Antenneanlæg
- 89.00 Elektroniksystemer
- 91.00 Elektronikkomponenter (passive)
- 92.00 Diverse komponenter, svagstrøm
- 94.00 Elementer, lygter og akkumulatorer
- 97.00 Værktøj
- 98.00 Instrumenter
- 99.00 Andre varer
There was an error - please try again.
Thank you for your interest. We will return!
Bevægelsessensor HF 360-2 version 2 COM1 1-kanal med indbygningsdåse hvid
| sch-product-heading-ean | 4007841086541 |
| sch-product-heading-type | 086541 |
| Supplier | Steinel |
| sch-product-heading-productno | 79.26.019.346 |
| sch-product-heading-provideproduct | sch-product-provide-article-s |
| sch-product-heading-instock | Out of stock79.26.019.346 |
| Arrival time (days) | 10 |
| sch-product-heading-sales-packaging-size | 1 |
| sch-product-heading-minimumsale | 1 |
| sch-product-heading-unit | Stk |
HF 360-2 er en intelligent 360° HF-tilstedeværelsessensor til lysstyring og bygningsautomatisering. Sensoren registrerer bevægelse gennem træ, glas og lette vægge og leverer digitale data via bussystemer.
I KNX-, IP- og DALI-2 Input Device-versioner måles også temperatur og luftfugtighed. Sensoren kan monteres op til 4 m højde med en HF-detekteringsradius på op til 12 meter.
Grænseflader og versioner:
· COM1 / COM2
· DALI-2 APC / DALI-2 IPD
· KNX / IP
· BT IPD (slave)
Opsætning og justering kan foretages via Bluetooth.
Funktioner:
· 360° HF-detektering med høj følsomhed
· Individuelt justerbart detekteringsområde
· Temperatur- og fugtmåling (afhængig af version)
· Integration med DALI-2, KNX eller IP-baserede styringer
· Mulighed for eksterne lysmålinger (på sorte sensorer)
Anvendelsesområder:
Sensoren egner sig til kontorer, mødelokaler, gange, korridorer og andre bygningsområder, hvor præcis tilstedeværelsesregistrering og energibesparende lysstyring er påkrævet.
Design og montage:
· Moderniseret Control PRO II-design
· Diskret installation, velegnet til synlig montage i loft
· Mulighed for enkeltstående sensor eller netværk med flere slave/følger-sensorer
COM 1 version
Med et relæ for max. 2000w eller 8 LED lyskilder
Indstilling af sensorfunktionerne udføres ved hjælp af Steinels gratis Connect-app.
I KNX-, IP- og DALI-2 Input Device-versioner måles også temperatur og luftfugtighed. Sensoren kan monteres op til 4 m højde med en HF-detekteringsradius på op til 12 meter.
Grænseflader og versioner:
· COM1 / COM2
· DALI-2 APC / DALI-2 IPD
· KNX / IP
· BT IPD (slave)
Opsætning og justering kan foretages via Bluetooth.
Funktioner:
· 360° HF-detektering med høj følsomhed
· Individuelt justerbart detekteringsområde
· Temperatur- og fugtmåling (afhængig af version)
· Integration med DALI-2, KNX eller IP-baserede styringer
· Mulighed for eksterne lysmålinger (på sorte sensorer)
Anvendelsesområder:
Sensoren egner sig til kontorer, mødelokaler, gange, korridorer og andre bygningsområder, hvor præcis tilstedeværelsesregistrering og energibesparende lysstyring er påkrævet.
Design og montage:
· Moderniseret Control PRO II-design
· Diskret installation, velegnet til synlig montage i loft
· Mulighed for enkeltstående sensor eller netværk med flere slave/følger-sensorer
COM 1 version
Med et relæ for max. 2000w eller 8 LED lyskilder
Indstilling af sensorfunktionerne udføres ved hjælp af Steinels gratis Connect-app.
| sch-product-heading-prop | sch-product-heading-propval |
|---|---|
| Alarmfunktion | Nej |
| Antibakteriel | Nej |
| Bredde | 103mm |
| Detekteringsvinkel horisontal | 360 - 360° |
| Diameter på detekteringsområde på gulvet | 12m |
| Dæmpefuntion med dæmperindsats | Nej |
| EC000133 | EC000133 |
| Egnet til loftmontage | Ja |
| Egnet til trådløs transmission | Ja |
| Farve | Hvid |
| Fjernbetjening | Ja |
| For netværkstilslutning | Ja |
| Frekvens | 50 - 60Hz |
| HVAC-styring | Nej |
| Halogenfri | Ja |
| Husdyr-zone | Nej |
| Huskefunktion for start belysning | Ja |
| Højde | 103mm |
| Indbygningsdiameter | 68mm |
| Indbygningslængde | 68mm |
| Justerbar følsomhed | Ja |
| Kapslingsklasse (IP) | IP20 |
| Konstantlysstyring | Nej |
| Maks. indkoblingsstrøm | 800A |
| Maks. rækkevidde frontal | 6m |
| Maks. transmissionsrækkevidde til siden | 6m |
| Materiale | Plastik |
| Materialekvalitet | Termoplastisk |
| Max. arbejdscyklus | 60min |
| Med fjernbetjening | Nej |
| Med signalenhed | Ja |
| Min. indkoblingsstrøm | 0.1A |
| Min. indkoblingstid | 10s |
| Monteringsmetode | Andet |
| Optimal montagehøjde | 2.8m |
| RAL-nummer (beslægtet) | 9003 |
| Responseværdi for lux | 2 - 2000lx |
| Sideindgang | Ja |
| Spændingstype | AC |
| Tilslutningstype | Andet |
| Transparent | Nej |
| Trappeovervågning | Ja |
| Tvangsindkobling | Ja |
| Tvangsudkobling | Ja |
| Underkrybningsbeskyttelse | Ja |
| Velegnet for kapacitiv belastning | Ja |

