24.10 Termostater, varme-/klimastyring
- Rockwell Automation
- COMAU
- Autonox
- Spectrum Controls
- AMCI
- HMS
- ProSoft
- HARDY PROCESS SOLUTION
- Wittenstein
- Festo
- Haupa
- Partex Marking Systems
- Steinel
- Disruptive Technologies
- Harting
- Hager
- 10.00 Luftledningsmateriel og master
- 11.00 Kabelskabe
- 12.00 Kapslings- og tavlemateriel
- 13.00 Forskruningsmateriel
- 16.00 Målerrammer og gruppeafsætninger
- 17.00 Afbryder- og stikdåsemateriel
- 18.00 Industrimateriel
- 19.00 Jordings- og potentialudligningsmateriel
- 21.00 Forgreningsmateriel
- 22.00 Automatiske afbrydere/koblingsmateriel
- 23.00 Tids- og funktionsrelæer
- 24.00 Styrings- og funktionskomponenter
- 25.00 Sikringer
- 26.00 Intelligente bygningsinstallationer
- 27.00 Opmærkningsmateriel
- 28.00 Stikpropper og forlængerled
- 29.00 Højspændingsmateriel
- 30.00 Rør
- 32.00 Ledninger, stærkstrøm
- 35.00 Svagstrømskabler
- 36.00 Kabelkanaler og -lister
- 39.00 Befæstelsesmateriel
- 50.00 Glødelamper
- 60.00 Motorer, pumper, spændingsregulering og -overvågning m.m
- 61.00 Køl
- 62.00 Transformere
- 63.00 Strømforsyninger
- 67.00 Lysdæmpere og lysreguleringsudstyr
- 68.00 Materiel for transientbeskyttelse
- 78.00 Apparater for rumklima
- 82.00 Tele- og kommunikations- anlæg
- 84.00 Optiske transmissions- systemer
- 85.00 Overvågnings- og alarmanlæg
- 86.00 Data-installationsmateriel (ekskl. kabler)
- 87.00 Antenneanlæg
- 89.00 Elektroniksystemer
- 91.00 Elektronikkomponenter (passive)
- 92.00 Diverse komponenter, svagstrøm
- 94.00 Elementer, lygter og akkumulatorer
- 97.00 Værktøj
- 98.00 Instrumenter
- 99.00 Andre varer
Der opstod en fejl - prøv evt. igen.
Tak for din interesse. Vi vender tilbage!
Termostat 4 indstill.områder 230V 1sk.2A
| EAN | 3250612311866 |
| Type | EK186 |
| Leverandør | Hager |
| Varenr | 15.24.000.006 |
| Tilgængelighed | Skaffevare |
| Lagerstatus | Ikke på lager15.24.000.006 |
| Leveringstid (dage) | 10 |
| Pakningsstørrelse | 48 |
| Salgsforpakning | 1 |
| Enhed | Stk |
Elektronisk termostat som kan anvendes i forskellige omgivelser, som f.eks. kølerum og varmeskabe.
Udvalg af følere til forskellige anvendelsesområder:
Føler EK081 med fast indstilling til natsænkning
Føler EK082 til måling i gulvniveau regulering af gulvvarme
Føler EK083 til varmtvandsopgaver
Føler EK086 til brug for udendørsopgaver
3 funktionsmuligheder for termostaten ved defekt føler (for-trådningsmæssigt):
OFF permanent
ON permanent
Indkobling hvert 4. minut i 1 minut
Tilstandsindikering med LED (lampe).
Mærkespænding: 230VAC
Mærkestrøm: u2A AC1
Udgang: 1 skifte
Driftsdata:
4 temperaturområder:
-30 til 0°C
0 til +30°C
+30 til +60°C
+60 til +90°C
Justerbar hysterese
Tilslutning:
Fleksibel: 1 til 6 mm2
Massiv: 1,5 til 10 mm2
Føler: Maks. Længde 50 m ledning
Udvalg af følere til forskellige anvendelsesområder:
Føler EK081 med fast indstilling til natsænkning
Føler EK082 til måling i gulvniveau regulering af gulvvarme
Føler EK083 til varmtvandsopgaver
Føler EK086 til brug for udendørsopgaver
3 funktionsmuligheder for termostaten ved defekt føler (for-trådningsmæssigt):
OFF permanent
ON permanent
Indkobling hvert 4. minut i 1 minut
Tilstandsindikering med LED (lampe).
Mærkespænding: 230VAC
Mærkestrøm: u2A AC1
Udgang: 1 skifte
Driftsdata:
4 temperaturområder:
-30 til 0°C
0 til +30°C
+30 til +60°C
+60 til +90°C
Justerbar hysterese
Tilslutning:
Fleksibel: 1 til 6 mm2
Massiv: 1,5 til 10 mm2
Føler: Maks. Længde 50 m ledning
| Egenskab | Værdi |
|---|---|
| 24 timers programm | Nej |
| Antal grundindstillinger fra fabrik | 0 |
| Antal hukommelsespladser | 0 |
| Antal kanaler | 1 |
| Automatisk skift sommer-/vintertid | Nej |
| EC001666 | EC001666 |
| Ferieprogram | Nej |
| Gangreserve | 0h |
| Indgang for tidsprogram | Nej |
| Indstillingsområde frostsikring | -30 - 90°C |
| Indstillingsområde komfort | 5 - 30°C |
| Kapslingsklasse (IP) | IP40 |
| Klasse af temperatur kontrol | I |
| Koblingsforvalg | Nej |
| Kontaktudførelse | Skiftekontakt |
| Korteste temperaturfase | 1min |
| Modul-bredde | 3 |
| Monteringsdybde | 63mm |
| Nominel frekvens | 50 - 60Hz |
| Nominel spænding | 230 - 230V |
| Norminell omkoblingsstrøm ved 230V, ikke potentialefri | 2A |
| Norminell omkoblingsstrøm ved 230V, potentialefri | 2A |
| Sensortype | Fjernbetjeningssensor |
| Standby strømforbrug (solstandby) | 15W |
| Tekstvejledning i display | Nej |
| Type | Analogue |
| Tænd/sluk knap | Ja |
| Ugeprogram | Nej |

