13.30 Ex-materiel
- Rockwell Automation
- COMAU
- Autonox
- Spectrum Controls
- AMCI
- HMS
- ProSoft
- HARDY PROCESS SOLUTION
- Wittenstein
- Festo
- Haupa
- Partex Marking Systems
- Steinel
- Disruptive Technologies
- Harting
- Hager
- 10.00 Luftledningsmateriel og master
- 11.00 Kabelskabe
- 12.00 Kapslings- og tavlemateriel
- 13.00 Forskruningsmateriel
- 16.00 Målerrammer og gruppeafsætninger
- 17.00 Afbryder- og stikdåsemateriel
- 18.00 Industrimateriel
- 19.00 Jordings- og potentialudligningsmateriel
- 21.00 Forgreningsmateriel
- 22.00 Automatiske afbrydere/koblingsmateriel
- 23.00 Tids- og funktionsrelæer
- 24.00 Styrings- og funktionskomponenter
- 25.00 Sikringer
- 26.00 Intelligente bygningsinstallationer
- 27.00 Opmærkningsmateriel
- 28.00 Stikpropper og forlængerled
- 29.00 Højspændingsmateriel
- 30.00 Rør
- 32.00 Ledninger, stærkstrøm
- 35.00 Svagstrømskabler
- 36.00 Kabelkanaler og -lister
- 39.00 Befæstelsesmateriel
- 50.00 Glødelamper
- 60.00 Motorer, pumper, spændingsregulering og -overvågning m.m
- 61.00 Køl
- 62.00 Transformere
- 63.00 Strømforsyninger
- 67.00 Lysdæmpere og lysreguleringsudstyr
- 68.00 Materiel for transientbeskyttelse
- 78.00 Apparater for rumklima
- 82.00 Tele- og kommunikations- anlæg
- 84.00 Optiske transmissions- systemer
- 85.00 Overvågnings- og alarmanlæg
- 86.00 Data-installationsmateriel (ekskl. kabler)
- 87.00 Antenneanlæg
- 89.00 Elektroniksystemer
- 91.00 Elektronikkomponenter (passive)
- 92.00 Diverse komponenter, svagstrøm
- 94.00 Elementer, lygter og akkumulatorer
- 97.00 Værktøj
- 98.00 Instrumenter
- 99.00 Andre varer
Der opstod en fejl - prøv evt. igen.
Tak for din interesse. Vi vender tilbage!
Cable gland Ex-Active NPT 1/2" 6-12mm
| EAN | 5703472601083 |
| Type | 1292120170 |
| Leverandør | Hummel |
| Varenr | 79.13.024.215 |
| Tilgængelighed | Skaffevare |
| Lagerstatus | Ikke på lager79.13.024.215 |
| Leveringstid (dage) | 46 |
| Pakningsstørrelse | 50 |
| Salgsforpakning | 50 |
| Enhed | Stk |
Hummel Cablegland 1.292.1201.70 HSK-K-Ex-Active NPT able diameter 6 12 mm
Colour black
Ex-protection level Class I Div 2 Groups A,B,C,D,
Class II Div 1 Groups E,F,G,
II 1D Ex ta IIIC Da,
II 2G Ex eb IIC Gb
External thread (AG) NPT 1/2"
Height (H) 27 mm
Material Polyamide, fiber reinforced
Material o-ring NBR
Product group Ex e
Protection class IP 68 10 bar
RAL 9005
Seal NBR
Temperature range -20°C to +85°C
Thread length (GL) 13 mm
Tightening torque 4.5 Nm
Variant NPT
Wrench size (SW1/SW2) 24/24 mm
Additional information
Operating instruction 11 IECEx BVS 14.0020X / ATEX BVS 14 ATEX E 025X
Application report HSK-K-Ex-Active
Note on storage of articles with elastomer components (cable glands)
Colour black
Ex-protection level Class I Div 2 Groups A,B,C,D,
Class II Div 1 Groups E,F,G,
II 1D Ex ta IIIC Da,
II 2G Ex eb IIC Gb
External thread (AG) NPT 1/2"
Height (H) 27 mm
Material Polyamide, fiber reinforced
Material o-ring NBR
Product group Ex e
Protection class IP 68 10 bar
RAL 9005
Seal NBR
Temperature range -20°C to +85°C
Thread length (GL) 13 mm
Tightening torque 4.5 Nm
Variant NPT
Wrench size (SW1/SW2) 24/24 mm
Additional information
Operating instruction 11 IECEx BVS 14.0020X / ATEX BVS 14 ATEX E 025X
Application report HSK-K-Ex-Active
Note on storage of articles with elastomer components (cable glands)
| Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Delbar forskruning | Nej |
| EC000441 | EC000441 |
| EMC-udførelse | Nej |
| Eksplosion-testet version | Ja |
| Farve | Sort |
| For Ex-zone | 1, 2 |
| For Ex-zone støv | 20, 21, 22 |
| For armeret kabel | Nej |
| Forskruning til fladkabel | Nej |
| Gevindlængde | 13mm |
| Gevindstørrelse NPT/rørgevind | 1/2 tomme |
| Gevindtype | NPT |
| Glasfiberforstærket | Ja |
| Kapslingsklasse (IP) | IP68 |
| Materiale | Plastik |
| Materialekvalitet | Polyamid (PA) |
| Med kontramøtrik | Nej |
| Multitætningsindsats | Nej |
| Nøglebredde | 24mm |
| Overfladebehandling | Ubehandlet |
| RAL-nummer | 9005 |
| Slagfast | Ja |
| Spiraltop | Nej |
| Type | Lige |
| Velegnet til kabeldiameter | 6 - 12mm |

