13.30 Ex-materiel
- Rockwell Automation
- COMAU
- Autonox
- Spectrum Controls
- AMCI
- HMS
- ProSoft
- HARDY PROCESS SOLUTION
- Wittenstein
- Festo
- Haupa
- Partex Marking Systems
- Steinel
- Disruptive Technologies
- Harting
- Hager
- 10.00 Luftledningsmateriel og master
- 11.00 Kabelskabe
- 12.00 Kapslings- og tavlemateriel
- 13.00 Forskruningsmateriel
- 16.00 Målerrammer og gruppeafsætninger
- 17.00 Afbryder- og stikdåsemateriel
- 18.00 Industrimateriel
- 19.00 Jordings- og potentialudligningsmateriel
- 21.00 Forgreningsmateriel
- 22.00 Automatiske afbrydere/koblingsmateriel
- 23.00 Tids- og funktionsrelæer
- 24.00 Styrings- og funktionskomponenter
- 25.00 Sikringer
- 26.00 Intelligente bygningsinstallationer
- 27.00 Opmærkningsmateriel
- 28.00 Stikpropper og forlængerled
- 29.00 Højspændingsmateriel
- 30.00 Rør
- 32.00 Ledninger, stærkstrøm
- 35.00 Svagstrømskabler
- 36.00 Kabelkanaler og -lister
- 39.00 Befæstelsesmateriel
- 50.00 Glødelamper
- 60.00 Motorer, pumper, spændingsregulering og -overvågning m.m
- 61.00 Køl
- 62.00 Transformere
- 63.00 Strømforsyninger
- 67.00 Lysdæmpere og lysreguleringsudstyr
- 68.00 Materiel for transientbeskyttelse
- 78.00 Apparater for rumklima
- 82.00 Tele- og kommunikations- anlæg
- 84.00 Optiske transmissions- systemer
- 85.00 Overvågnings- og alarmanlæg
- 86.00 Data-installationsmateriel (ekskl. kabler)
- 87.00 Antenneanlæg
- 89.00 Elektroniksystemer
- 91.00 Elektronikkomponenter (passive)
- 92.00 Diverse komponenter, svagstrøm
- 94.00 Elementer, lygter og akkumulatorer
- 97.00 Værktøj
- 98.00 Instrumenter
- 99.00 Andre varer
Der opstod en fejl - prøv evt. igen.
Tak for din interesse. Vi vender tilbage!
Cablegland HSK-M-EX M12x1,5
| EAN | 5703472608990 |
| Type | 1640120050 |
| Leverandør | Hummel |
| Varenr | 79.13.024.309 |
| Tilgængelighed | Skaffevare |
| Lagerstatus | Ikke på lager79.13.024.309 |
| Leveringstid (dage) | 50 |
| Pakningsstørrelse | 50 |
| Salgsforpakning | 50 |
| Enhed | Stk |
Hummel Cablegland : 1.640.1200.50 HSK-M-Ex Metric
Cable gland made of nickel plated brass Material Nickel-plated brass
Clamping insert Polyamide V0 according to UL94
Seal NBR
Material o-ring NBR
Protection class IP 68 10 bar,
IP 69 K
Ex-protection level II 1D Ex ta IIIC Da,
II 2G Ex eb IIC Gb
NEMA type rating 4,
4X,
6
Temperature range -60°C to +95°C
Variant Metric
External thread (AG) M12 x 1,5
Cable diameter 3 6,5 mm
Thread length (GL) 6.5 mm
Height (H) 19 mm
Wrench size (SW1/SW2) 14/14 mm
Tightening torque 4 Nm
Product group Ex e
Cable gland made of nickel plated brass Material Nickel-plated brass
Clamping insert Polyamide V0 according to UL94
Seal NBR
Material o-ring NBR
Protection class IP 68 10 bar,
IP 69 K
Ex-protection level II 1D Ex ta IIIC Da,
II 2G Ex eb IIC Gb
NEMA type rating 4,
4X,
6
Temperature range -60°C to +95°C
Variant Metric
External thread (AG) M12 x 1,5
Cable diameter 3 6,5 mm
Thread length (GL) 6.5 mm
Height (H) 19 mm
Wrench size (SW1/SW2) 14/14 mm
Tightening torque 4 Nm
Product group Ex e
| Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Delbar forskruning | Nej |
| EC000441 | EC000441 |
| EMC-udførelse | Nej |
| Eksplosion-testet version | Ja |
| For Ex-zone | 1, 2 |
| For Ex-zone støv | 20, 21, 22 |
| For armeret kabel | Nej |
| Forskruning til fladkabel | Nej |
| Gevindlængde | 65mm |
| Gevindtype | Metrisk |
| Glasfiberforstærket | Nej |
| Kapslingsklasse (IP) | IP68 |
| Materiale | Metal |
| Materialekvalitet | Messing |
| Med kontramøtrik | Nej |
| Multitætningsindsats | Nej |
| Nøglebredde | 14mm |
| Overfladebehandling | Nikkelbelagt |
| Slagfast | Ja |
| Spiraltop | Nej |
| Type | Lige |
| Velegnet til kabeldiameter | 3 - 6.5mm |

