23.20 Tidsrelæer, trappeautomater, tidstryk
- Rockwell Automation
- COMAU
- Autonox
- Spectrum Controls
- AMCI
- HMS
- ProSoft
- HARDY PROCESS SOLUTION
- Wittenstein
- Festo
- Haupa
- Partex Marking Systems
- Steinel
- Disruptive Technologies
- Harting
- Hager
- 10.00 Luftledningsmateriel og master
- 11.00 Kabelskabe
- 12.00 Kapslings- og tavlemateriel
- 13.00 Forskruningsmateriel
- 16.00 Målerrammer og gruppeafsætninger
- 17.00 Afbryder- og stikdåsemateriel
- 18.00 Industrimateriel
- 19.00 Jordings- og potentialudligningsmateriel
- 21.00 Forgreningsmateriel
- 22.00 Automatiske afbrydere/koblingsmateriel
- 23.00 Tids- og funktionsrelæer
- 24.00 Styrings- og funktionskomponenter
- 25.00 Sikringer
- 26.00 Intelligente bygningsinstallationer
- 27.00 Opmærkningsmateriel
- 28.00 Stikpropper og forlængerled
- 29.00 Højspændingsmateriel
- 30.00 Rør
- 32.00 Ledninger, stærkstrøm
- 35.00 Svagstrømskabler
- 36.00 Kabelkanaler og -lister
- 39.00 Befæstelsesmateriel
- 50.00 Glødelamper
- 60.00 Motorer, pumper, spændingsregulering og -overvågning m.m
- 61.00 Køl
- 62.00 Transformere
- 63.00 Strømforsyninger
- 67.00 Lysdæmpere og lysreguleringsudstyr
- 68.00 Materiel for transientbeskyttelse
- 78.00 Apparater for rumklima
- 82.00 Tele- og kommunikations- anlæg
- 84.00 Optiske transmissions- systemer
- 85.00 Overvågnings- og alarmanlæg
- 86.00 Data-installationsmateriel (ekskl. kabler)
- 87.00 Antenneanlæg
- 89.00 Elektroniksystemer
- 91.00 Elektronikkomponenter (passive)
- 92.00 Diverse komponenter, svagstrøm
- 94.00 Elementer, lygter og akkumulatorer
- 97.00 Værktøj
- 98.00 Instrumenter
- 99.00 Andre varer
Der opstod en fejl - prøv evt. igen.
Tak for din interesse. Vi vender tilbage!
Trappeautomat multi 30s-10 min/1time
| EAN | 3250612339952 |
| Type | EMN005 |
| Leverandør | Hager |
| Varenr | 79.23.000.135 |
| Tilgængelighed | Skaffevare |
| Lagerstatus | Ikke på lager79.23.000.135 |
| Leveringstid (dage) | 77 |
| Pakningsstørrelse | 1 |
| Salgsforpakning | 1 |
| Enhed | Stk |
Multifunktions trappeautomat.
Trappeautomaten anvendes til tidsbegrænsning af belysning på trappeopgange, entréer, garager og udendørsbelysning mm.
- Automatisk indstilling til 3- eller 4-leder system
- Max. 100mA belastning fra ledelys
- Betjening via trykknapper
Mærkestrøm In: 16A AC1
Mærkespænding Un: 230VAC
Spolespænding: 230VAC
Spoleforbrug: 5 VA
Tidsindstilling: 30s til 10 min.
Tilslutning: 1 6mm2 fleksibel leder
Belastning: Glødelamper 2300W Halogenlamper 230V 2300W Lysstofrør (serie) 3600W Elektronisk trafo. 2300W
EMN005 har samme funktioner som EMN001 men med yderligere 4 funktioner:
-A: Tidsforsinkelse 30 sek. til 10 min.
-B: Med udkoblingsvarsel de sidste 40 sek.- korte blink
-C: Tidsforsinkelse på 1 time (ved langt tryk på >3 sek.)
-D: Tidsforsinkelse med langtidsdrift og udkoblingsvarsel
Bredde: 1 modul af 17,5mm
Trappeautomaten anvendes til tidsbegrænsning af belysning på trappeopgange, entréer, garager og udendørsbelysning mm.
- Automatisk indstilling til 3- eller 4-leder system
- Max. 100mA belastning fra ledelys
- Betjening via trykknapper
Mærkestrøm In: 16A AC1
Mærkespænding Un: 230VAC
Spolespænding: 230VAC
Spoleforbrug: 5 VA
Tidsindstilling: 30s til 10 min.
Tilslutning: 1 6mm2 fleksibel leder
Belastning: Glødelamper 2300W Halogenlamper 230V 2300W Lysstofrør (serie) 3600W Elektronisk trafo. 2300W
EMN005 har samme funktioner som EMN001 men med yderligere 4 funktioner:
-A: Tidsforsinkelse 30 sek. til 10 min.
-B: Med udkoblingsvarsel de sidste 40 sek.- korte blink
-C: Tidsforsinkelse på 1 time (ved langt tryk på >3 sek.)
-D: Tidsforsinkelse med langtidsdrift og udkoblingsvarsel
Bredde: 1 modul af 17,5mm
| Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Antal brydekontakter | 0 |
| Antal skiftekontakter | 0 |
| Antal sluttekontakter | 1 |
| Driftspændingsområde | 230 - 230V |
| EC000297 | EC000297 |
| Frekvens på styrespænding 1 | 50 - 60Hz |
| Frekvens på styrespænding 2 | 50 - 60Hz |
| Funktion | Elektronisk |
| Indbygningsdybde | 64mm |
| Koblingssystem | 3 og 4 leder tilslutning |
| Max. belastning lysstofrør | 3600VA |
| Max. belastning lysstofrør (Duo kredsløb) | 1000VA |
| Max. belastning lysstofrør (parallel kompenseret) | 1000VA |
| Max. brydestrøm (cos phi = 0,6) | 16A |
| Max. glødelampebelastning | 2300W |
| Modul-bredde | 1 |
| Monteringsmetode | DIN-skinne |
| Nominel brydestrøm | 16A |
| Repeterende | Kan genindkobles |
| Styrespænding 1 | 230 - 230V |
| Tilbagefaldforsinkelse | 0,5 - 10min |
| Trykknap for glimlampestrøm | 100mA |
| Type forsyningsspænding | AC |
| Type styrespænding 1 | AC |
| Udkoblingsadvarsel | Blinkende |

