22.60 Relæer, stikbensrelæer
- Rockwell Automation
- COMAU
- Autonox
- Spectrum Controls
- AMCI
- HMS
- ProSoft
- HARDY PROCESS SOLUTION
- Wittenstein
- Festo
- Haupa
- Partex Marking Systems
- Steinel
- Disruptive Technologies
- Harting
- Hager
- 10.00 Luftledningsmateriel og master
- 11.00 Kabelskabe
- 12.00 Kapslings- og tavlemateriel
- 13.00 Forskruningsmateriel
- 16.00 Målerrammer og gruppeafsætninger
- 17.00 Afbryder- og stikdåsemateriel
- 18.00 Industrimateriel
- 19.00 Jordings- og potentialudligningsmateriel
- 21.00 Forgreningsmateriel
- 22.00 Automatiske afbrydere/koblingsmateriel
- 22.10 Fejlstrømsafbrydere
- 22.20 Automatsikringer
- 22.25 Kombirelæer (fejlstrømsrelæer + automatsikringer)
- 22.40 Maksimalafbrydere og håndbetjente motorværn, maks. 80 A
- 22.50 Kontaktorer, termorelæer, elektronisk motorbeskyttelse
- 22.51 Elektroniske kontaktorer
- 22.52 Modulkontaktorer (varmekontaktorer)
- 22.60 Relæer, stikbensrelæer
- 22.99 Tilbehør
- 23.00 Tids- og funktionsrelæer
- 24.00 Styrings- og funktionskomponenter
- 25.00 Sikringer
- 26.00 Intelligente bygningsinstallationer
- 27.00 Opmærkningsmateriel
- 28.00 Stikpropper og forlængerled
- 29.00 Højspændingsmateriel
- 30.00 Rør
- 32.00 Ledninger, stærkstrøm
- 35.00 Svagstrømskabler
- 36.00 Kabelkanaler og -lister
- 39.00 Befæstelsesmateriel
- 50.00 Glødelamper
- 60.00 Motorer, pumper, spændingsregulering og -overvågning m.m
- 61.00 Køl
- 62.00 Transformere
- 63.00 Strømforsyninger
- 67.00 Lysdæmpere og lysreguleringsudstyr
- 68.00 Materiel for transientbeskyttelse
- 78.00 Apparater for rumklima
- 82.00 Tele- og kommunikations- anlæg
- 84.00 Optiske transmissions- systemer
- 85.00 Overvågnings- og alarmanlæg
- 86.00 Data-installationsmateriel (ekskl. kabler)
- 87.00 Antenneanlæg
- 89.00 Elektroniksystemer
- 91.00 Elektronikkomponenter (passive)
- 92.00 Diverse komponenter, svagstrøm
- 94.00 Elementer, lygter og akkumulatorer
- 97.00 Værktøj
- 98.00 Instrumenter
- 99.00 Andre varer
Der opstod en fejl - prøv evt. igen.
Tak for din interesse. Vi vender tilbage!
Skumringsrelæ m føler IP55 udv.
| EAN | 3250617579308 |
| Type | EEN100 |
| Leverandør | Hager |
| Varenr | 79.23.000.779 |
| Tilgængelighed | Skaffevare |
| Lagerstatus | Ikke på lager79.23.000.779 |
| Leveringstid (dage) | 14 |
| Pakningsstørrelse | 1 |
| Salgsforpakning | 1 |
| Enhed | Stk |
Skumringsrelæ EEN100 incl. føler udvendig
Skumringsrelæet tænder og slukker lyset i forhold til lysniveauet vha. en udvendig føler.
Anvendes fx til belysning af butiksvinduer, gadebelysning,
tilkørselsveje, lysreklamer, parkeringsarealer o.s.v.
- Mærkestrøm In: 16A AC1
- Mærkespænding Un: 230VAC
- Spolespænding: 230VAC
- Spoleforbrug: 224mW
- Tidsindstilling ON/OFF: 60s
- Sensorindstilling: 0-100 Lux eller 50 til 2000 Lux
- Sensor type: Udvendig EEN003
- Sensor kapslingsklasse: IP55
- Tilslutning: 1-4mm2 fleksibel leder
- Belastning: Glødelamper 2000W, halogenlamper 230V 1000W lysstofrør 1000W
- Bredde: 1 modul af 17,5 mm
Skumringsrelæet tænder og slukker lyset i forhold til lysniveauet vha. en udvendig føler.
Anvendes fx til belysning af butiksvinduer, gadebelysning,
tilkørselsveje, lysreklamer, parkeringsarealer o.s.v.
- Mærkestrøm In: 16A AC1
- Mærkespænding Un: 230VAC
- Spolespænding: 230VAC
- Spoleforbrug: 224mW
- Tidsindstilling ON/OFF: 60s
- Sensorindstilling: 0-100 Lux eller 50 til 2000 Lux
- Sensor type: Udvendig EEN003
- Sensor kapslingsklasse: IP55
- Tilslutning: 1-4mm2 fleksibel leder
- Belastning: Glødelamper 2000W, halogenlamper 230V 1000W lysstofrør 1000W
- Bredde: 1 modul af 17,5 mm
| Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Beskyttelsesklasse (IP) lyssensor | IP55 |
| Beskyttelsesklasse lyssensor | II |
| EC001645 | EC001645 |
| Impulsindgang | Nej |
| Indbygningsdybde | 17.8mm |
| Justering af lysstyrkeværdi | 5 - 2000lx |
| Kapslingsklasse (IP) | IP20 |
| Max. belastning lysstofrør | 1000VA |
| Max. belastning lysstofrør (Duo kredsløb) | 1000VA |
| Max. belastning lysstofrør (parallel kompenseret) | 1000VA |
| Max. brydestrøm (cos phi = 0,6) | 10A |
| Max. glødelampebelastning | 2300W |
| Max. ydeevne pr lysføler | 100m |
| Med programmerbar natlukning | Nej |
| Modul-bredde | 1 |
| Monteringsmetode | DIN-skinne |
| Monteringsmåde for lyssensor | Andet |
| Måling af spænding lyssensor | 230V |
| Mærkespænding | 230kV |
| Nominel brydestrøm | 10A |
| Nominel frekvens | 50 - 60Hz |

