26.40 Komfortstyring
- Rockwell Automation
- COMAU
- Autonox
- Spectrum Controls
- AMCI
- HMS
- ProSoft
- HARDY PROCESS SOLUTION
- Wittenstein
- Festo
- Haupa
- Partex Marking Systems
- Steinel
- Disruptive Technologies
- Harting
- Hager
- 10.00 Luftledningsmateriel og master
- 11.00 Kabelskabe
- 12.00 Kapslings- og tavlemateriel
- 13.00 Forskruningsmateriel
- 16.00 Målerrammer og gruppeafsætninger
- 17.00 Afbryder- og stikdåsemateriel
- 18.00 Industrimateriel
- 19.00 Jordings- og potentialudligningsmateriel
- 21.00 Forgreningsmateriel
- 22.00 Automatiske afbrydere/koblingsmateriel
- 23.00 Tids- og funktionsrelæer
- 24.00 Styrings- og funktionskomponenter
- 25.00 Sikringer
- 26.00 Intelligente bygningsinstallationer
- 27.00 Opmærkningsmateriel
- 28.00 Stikpropper og forlængerled
- 29.00 Højspændingsmateriel
- 30.00 Rør
- 32.00 Ledninger, stærkstrøm
- 35.00 Svagstrømskabler
- 36.00 Kabelkanaler og -lister
- 39.00 Befæstelsesmateriel
- 50.00 Glødelamper
- 60.00 Motorer, pumper, spændingsregulering og -overvågning m.m
- 61.00 Køl
- 62.00 Transformere
- 63.00 Strømforsyninger
- 67.00 Lysdæmpere og lysreguleringsudstyr
- 68.00 Materiel for transientbeskyttelse
- 78.00 Apparater for rumklima
- 82.00 Tele- og kommunikations- anlæg
- 84.00 Optiske transmissions- systemer
- 85.00 Overvågnings- og alarmanlæg
- 86.00 Data-installationsmateriel (ekskl. kabler)
- 87.00 Antenneanlæg
- 89.00 Elektroniksystemer
- 91.00 Elektronikkomponenter (passive)
- 92.00 Diverse komponenter, svagstrøm
- 94.00 Elementer, lygter og akkumulatorer
- 97.00 Værktøj
- 98.00 Instrumenter
- 99.00 Andre varer
Der opstod en fejl - prøv evt. igen.
Tak for din interesse. Vi vender tilbage!
KNX PIR 360° indb. DALI udgang
| EAN | 3250617579414 |
| Type | TCC521E |
| Leverandør | Hager |
| Varenr | 79.26.007.850 |
| Tilgængelighed | Skaffevare |
| Lagerstatus | Ikke på lager79.26.007.850 |
| Leveringstid (dage) | 13 |
| Pakningsstørrelse | 1 |
| Salgsforpakning | 1 |
| Enhed | Stk |
KNX PIR 360°, 1-kanal konstantlysregulering, monoblok m/ indbygget BCU og DALI-udgang
Denne PIR-sensor har indbygget DALI-udgang, hvortil DALI-armaturer tilsluttes direkte.
PIR en broadcaster til alle tilsluttede DALI-ballaster.
Egenskaber:
- Driftsspænding: systemspænding 30 V DC
- Monoblok (integreret buskobler)
- DALI-tilslutning: 230 V AC
- DALI-udgang: tilslutning af op til 24 DALI-ballaster
- DALI-funktion: broadcast (ballaster adressereres ikke)
- Dækningsområde ved 2,5 m højde:
Bevægelse: Ø 7 m
Tilstedeværelse: Ø 5 m
- Indstilling mulig via ETS, potentiometre eller fjernbetjening EE807
- Bruger-overstyring mulig via fjernbetjening EE808 eller separat KNX-tryk
- Dimensioner: Ø 78 mm x 70 mm
Farve: hvid
Funktioner:
- Styring af DALI-udgang direkte via bevægelsesregistrering eller fra
KNX-bus (altid afhængig af bevægelsesfunktion)
- Styring efter bevægelse og lysniveau (5 - 1000 lux)
- Forsinket slukning på komponent: 1 - 60 min.
Funktioner for bevægelseskanal:
- Konstantlysregulering aktiv / inaktiv
- Tvangsstyring
- Scenariestyring
- Styring efter bevægelse og lysniveau
- Automatisk og halvautomatisk drift
- Nærzonefunktion
Funktioner for DALI-udgang:
- Tænd/sluk
- Tidsfunktion
- Dæmpningsværdi
- Scenariestyring
Applikationssoftware:
STCC521
Driftsspænding via bus: 21 ... 32 V DC
Anbefalet monteringshøjde: 2,5 ... 3,5 m
Detektionsområde: 360 °
Detektionsfelt Ø, på gulvet: 7 m
Detektionsfelt Ø, in
Bordhøjde: 5 m
Opfølgningstid, justerbar: 1 min ... 1 time
Måleområde lysstyrke: 5 ... 1000 lx
Driftstemperatur: -10 ... 45 ° C
Monteringsåbning Ø: 60 ... 63 mm
Monterings vægtykkelse: 10 ... 28 mm
Dimensioner (Ø x H): 78 x 70 mm
Farve: Polar hvid mat
Denne PIR-sensor har indbygget DALI-udgang, hvortil DALI-armaturer tilsluttes direkte.
PIR en broadcaster til alle tilsluttede DALI-ballaster.
Egenskaber:
- Driftsspænding: systemspænding 30 V DC
- Monoblok (integreret buskobler)
- DALI-tilslutning: 230 V AC
- DALI-udgang: tilslutning af op til 24 DALI-ballaster
- DALI-funktion: broadcast (ballaster adressereres ikke)
- Dækningsområde ved 2,5 m højde:
Bevægelse: Ø 7 m
Tilstedeværelse: Ø 5 m
- Indstilling mulig via ETS, potentiometre eller fjernbetjening EE807
- Bruger-overstyring mulig via fjernbetjening EE808 eller separat KNX-tryk
- Dimensioner: Ø 78 mm x 70 mm
Farve: hvid
Funktioner:
- Styring af DALI-udgang direkte via bevægelsesregistrering eller fra
KNX-bus (altid afhængig af bevægelsesfunktion)
- Styring efter bevægelse og lysniveau (5 - 1000 lux)
- Forsinket slukning på komponent: 1 - 60 min.
Funktioner for bevægelseskanal:
- Konstantlysregulering aktiv / inaktiv
- Tvangsstyring
- Scenariestyring
- Styring efter bevægelse og lysniveau
- Automatisk og halvautomatisk drift
- Nærzonefunktion
Funktioner for DALI-udgang:
- Tænd/sluk
- Tidsfunktion
- Dæmpningsværdi
- Scenariestyring
Applikationssoftware:
STCC521
Driftsspænding via bus: 21 ... 32 V DC
Anbefalet monteringshøjde: 2,5 ... 3,5 m
Detektionsområde: 360 °
Detektionsfelt Ø, på gulvet: 7 m
Detektionsfelt Ø, in
Bordhøjde: 5 m
Opfølgningstid, justerbar: 1 min ... 1 time
Måleområde lysstyrke: 5 ... 1000 lx
Driftstemperatur: -10 ... 45 ° C
Monteringsåbning Ø: 60 ... 63 mm
Monterings vægtykkelse: 10 ... 28 mm
Dimensioner (Ø x H): 78 x 70 mm
Farve: Polar hvid mat
| Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Andre bus-systemer | Ingen |
| Antal binære indgange | 0 |
| Antal kanaler | 1 |
| Bus-system EIB/KNX | Ja |
| Bus-system KNX radio | Nej |
| Bus-system LON | Nej |
| Bus-system net (PowerLine) | Nej |
| Bus-system radiofrekvens | Nej |
| Detekteringsområde vertikal | 55 - 55° |
| Detekteringsvinkel horisontal | 360 - 360° |
| Diameter på detekteringsområde på gulvet | 7m |
| EC001582 | EC001582 |
| Farve | White |
| Husdyr-zone | Ja |
| Huskefunktion for start belysning | Nej |
| Inklusiv bustilslutninger | Nej |
| Justerbar luxværdi | Nej |
| Maks. rækkevidde frontal | 7m |
| Maks. transmissionsrækkevidde til siden | 8m |
| Materiale | Andet |
| Materialekvalitet | Thermoplastic |
| Max. arbejdscyklus | 60min |
| Min. indkoblingstid | 60s |
| Monteringsmetode | Andet |
| Optimal montagehøjde | 4m |
| Overfladebehandling | Ubehandlet |
| RAL-nummer (beslægtet) | 9010 |
| Selvlærende udkoblingsforsinkelse | Nej |
| Sideindgang | Nej |
| Tovejs kommunikation | Nej |
| Transparent | Nej |
| Trappeovervågning | Nej |
| Type | Tilstedeværelsessensor |
| Type af overflade | Mat |
| Tænd/sluk knap | Nej |
| Underkrybningsbeskyttelse | Nej |

