26.00 Intelligente bygningsinstallationer
- Rockwell Automation
- COMAU
- Autonox
- Spectrum Controls
- AMCI
- HMS
- ProSoft
- HARDY PROCESS SOLUTION
- Wittenstein
- Festo
- Haupa
- Partex Marking Systems
- Steinel
- Disruptive Technologies
- Harting
- Hager
- 10.00 Luftledningsmateriel og master
- 11.00 Kabelskabe
- 12.00 Kapslings- og tavlemateriel
- 13.00 Forskruningsmateriel
- 16.00 Målerrammer og gruppeafsætninger
- 17.00 Afbryder- og stikdåsemateriel
- 18.00 Industrimateriel
- 19.00 Jordings- og potentialudligningsmateriel
- 21.00 Forgreningsmateriel
- 22.00 Automatiske afbrydere/koblingsmateriel
- 23.00 Tids- og funktionsrelæer
- 24.00 Styrings- og funktionskomponenter
- 25.00 Sikringer
- 26.00 Intelligente bygningsinstallationer
- 27.00 Opmærkningsmateriel
- 28.00 Stikpropper og forlængerled
- 29.00 Højspændingsmateriel
- 30.00 Rør
- 32.00 Ledninger, stærkstrøm
- 35.00 Svagstrømskabler
- 36.00 Kabelkanaler og -lister
- 39.00 Befæstelsesmateriel
- 50.00 Glødelamper
- 60.00 Motorer, pumper, spændingsregulering og -overvågning m.m
- 61.00 Køl
- 62.00 Transformere
- 63.00 Strømforsyninger
- 67.00 Lysdæmpere og lysreguleringsudstyr
- 68.00 Materiel for transientbeskyttelse
- 78.00 Apparater for rumklima
- 82.00 Tele- og kommunikations- anlæg
- 84.00 Optiske transmissions- systemer
- 85.00 Overvågnings- og alarmanlæg
- 86.00 Data-installationsmateriel (ekskl. kabler)
- 87.00 Antenneanlæg
- 89.00 Elektroniksystemer
- 91.00 Elektronikkomponenter (passive)
- 92.00 Diverse komponenter, svagstrøm
- 94.00 Elementer, lygter og akkumulatorer
- 97.00 Værktøj
- 98.00 Instrumenter
- 99.00 Andre varer
Der opstod en fejl - prøv evt. igen.
Tak for din interesse. Vi vender tilbage!
Universal KNX lysdæmper 4 kanal RMD komb
| EAN | 3250617579872 |
| Type | TXA664AN |
| Leverandør | Hager |
| Varenr | 79.26.011.338 |
| Tilgængelighed | Skaffevare |
| Lagerstatus | Ikke på lager79.26.011.338 |
| Leveringstid (dage) | 6 |
| Pakningsstørrelse | 1 |
| Salgsforpakning | 1 |
| Enhed | Stk |
Universal KNX easy lysdæmper
TXA664AN 4 kanal
4X300W ESL/LED
Kombinerbar
Indlæs kobling med 4 kanaler for at øge udgangseffekten via parallelforbindelse af udgangene
Læringsfunktion til optimeret drift af kompakte fluorescerende lamper og LED-lys kan aktiveres via bus
Manuel betjening er også mulig uden bus z. - fx på byggepladsen kan manuel betjening aktiveres via vælgerkontakt, hvorved KNX-funktionen deaktiveres, manuel betjening pr. kanal via knap med integreret statuslampe, blokering af KNX-funktionen
Fase eller fase sektion afhængig af belastningstype, selvindlæring, minimum / maksimum dæmpningsværdier pr. kanal, der kan indstilles på enheden
Status LED integreret i håndkontrolknappen
Valgfri kontakt til manuel / busbetjening og belastningsjustering
kortslutningssikker og overbelastningsikker (elektronisk sikring), kortslutningssikker og overbelastningsikker (display via LED), overophedningsbeskyttelse (display via LED)
lampe-blød soft start
Status LED integreret i manuel kontrol knap, overophedningsbeskyttelse, display via LED, overbelastningsbeskyttelse, display via LED
med belyst programmeringsknap
med integreret buskobler
Busforbindelse via tilslutningsterminal
med QuickConnect plug-in terminaler
Stort mærkning felt
Tilslut ikke konventionelle transformatorer sammen med elektroniske transformere.
Driftsspænding via bus
21 ... 32 V DC
Hjælpespænding
230V AC
frekvens
50/60 Hz
Dæmpbare LED lamper
pr. kanal 60 W
Dæmpbare energibesparende lamper
pr. kanal 60 W
Max antal LED / ESL lamper
8.
230 V glødelamper og halogenlamper
pr. kanal 300 W
Dæmpbare konventionelle transformatorer
pr. kanal 300 VA
Elektroniske transformatorer
pr. kanal 300 W
driftstemperatur
-5 ... 45 ° C
Ledertværsnit (stiv)
0,75 ... 2,5 mm²
Ledertværsnit (fleksibel)
0,75 ... 2,5 mm²
Antal moduler: 8 moduler
TXA664AN 4 kanal
4X300W ESL/LED
Kombinerbar
Indlæs kobling med 4 kanaler for at øge udgangseffekten via parallelforbindelse af udgangene
Læringsfunktion til optimeret drift af kompakte fluorescerende lamper og LED-lys kan aktiveres via bus
Manuel betjening er også mulig uden bus z. - fx på byggepladsen kan manuel betjening aktiveres via vælgerkontakt, hvorved KNX-funktionen deaktiveres, manuel betjening pr. kanal via knap med integreret statuslampe, blokering af KNX-funktionen
Fase eller fase sektion afhængig af belastningstype, selvindlæring, minimum / maksimum dæmpningsværdier pr. kanal, der kan indstilles på enheden
Status LED integreret i håndkontrolknappen
Valgfri kontakt til manuel / busbetjening og belastningsjustering
kortslutningssikker og overbelastningsikker (elektronisk sikring), kortslutningssikker og overbelastningsikker (display via LED), overophedningsbeskyttelse (display via LED)
lampe-blød soft start
Status LED integreret i manuel kontrol knap, overophedningsbeskyttelse, display via LED, overbelastningsbeskyttelse, display via LED
med belyst programmeringsknap
med integreret buskobler
Busforbindelse via tilslutningsterminal
med QuickConnect plug-in terminaler
Stort mærkning felt
Tilslut ikke konventionelle transformatorer sammen med elektroniske transformere.
Driftsspænding via bus
21 ... 32 V DC
Hjælpespænding
230V AC
frekvens
50/60 Hz
Dæmpbare LED lamper
pr. kanal 60 W
Dæmpbare energibesparende lamper
pr. kanal 60 W
Max antal LED / ESL lamper
8.
230 V glødelamper og halogenlamper
pr. kanal 300 W
Dæmpbare konventionelle transformatorer
pr. kanal 300 VA
Elektroniske transformatorer
pr. kanal 300 W
driftstemperatur
-5 ... 45 ° C
Ledertværsnit (stiv)
0,75 ... 2,5 mm²
Ledertværsnit (fleksibel)
0,75 ... 2,5 mm²
Antal moduler: 8 moduler
| Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Andre bus-systemer | Ingen |
| Antal udgange | 4 |
| Bus-system EIB/KNX | Ja |
| Bus-system KNX radio | Nej |
| Bus-system LON | Nej |
| Bus-system net (PowerLine) | Nej |
| Bus-system radiofrekvens | Nej |
| Busmodulet aftageligt | Nej |
| EC001094 | EC001094 |
| Frekvens | 50 - 60Hz |
| Inklusiv bustilslutninger | Ja |
| Kapslingsklasse (IP) | IP20 |
| Max. styrestrøm | 5200mA |
| Med LED-visning | Ja |
| Modul-bredde | 8 |
| Monteringsmetode | DRA (DIN-skinne adapter) |
| Mulighed for tilkobling af udstyr for effektøgning | Nej |
| Paralleldrift mulig | Nej |
| Sideindgang | Nej |
| Spændingsområde | 30 - 30V |
| Til lokal håndbetjening | Ja |
| Tovejs kommunikation | Nej |
| Type | Styremodul |
| Type af belastning | Universal |
| Udgangseffekt | 5 - 300W |

