802PR Glass Polyester Limit Switch Style Sensors
- Rockwell Automation
- Circuit & Load Protection
- Condition Monitoring
- Connection Devices
- Variable Frequency Drive (VFD)
- Energy Monitoring
- Human Machine Interface
- Industrial Computers and Monitors
- ICB Industrial Control
- Input/Output (I/O) Modules
- Motion Control
- Motor Control
- Industrial Network Products
- Power Supplies
- Programmable Controllers
- Push Buttons & Signaling Devices
- Relays & Timers
- Safety Products
- Sensors & Switches
- Presence Sensing Devices
- Limit Switches
- Identification Devices
- Condition Sensing Devices
- Signal Interface
- Software
- COMAU
- Autonox
- Spectrum Controls
- AMCI
- HMS
- ProSoft
- HARDY PROCESS SOLUTION
- Wittenstein
- Festo
- Haupa
- Partex Marking Systems
- Steinel
- Disruptive Technologies
- Harting
- Hager
- 10.00 Luftledningsmateriel og master
- 11.00 Kabelskabe
- 12.00 Kapslings- og tavlemateriel
- 13.00 Forskruningsmateriel
- 16.00 Målerrammer og gruppeafsætninger
- 17.00 Afbryder- og stikdåsemateriel
- 18.00 Industrimateriel
- 19.00 Jordings- og potentialudligningsmateriel
- 21.00 Forgreningsmateriel
- 22.00 Automatiske afbrydere/koblingsmateriel
- 23.00 Tids- og funktionsrelæer
- 24.00 Styrings- og funktionskomponenter
- 25.00 Sikringer
- 26.00 Intelligente bygningsinstallationer
- 27.00 Opmærkningsmateriel
- 28.00 Stikpropper og forlængerled
- 29.00 Højspændingsmateriel
- 30.00 Rør
- 32.00 Ledninger, stærkstrøm
- 35.00 Svagstrømskabler
- 36.00 Kabelkanaler og -lister
- 39.00 Befæstelsesmateriel
- 50.00 Glødelamper
- 60.00 Motorer, pumper, spændingsregulering og -overvågning m.m
- 61.00 Køl
- 62.00 Transformere
- 63.00 Strømforsyninger
- 67.00 Lysdæmpere og lysreguleringsudstyr
- 68.00 Materiel for transientbeskyttelse
- 78.00 Apparater for rumklima
- 82.00 Tele- og kommunikations- anlæg
- 84.00 Optiske transmissions- systemer
- 85.00 Overvågnings- og alarmanlæg
- 86.00 Data-installationsmateriel (ekskl. kabler)
- 87.00 Antenneanlæg
- 89.00 Elektroniksystemer
- 91.00 Elektronikkomponenter (passive)
- 92.00 Diverse komponenter, svagstrøm
- 94.00 Elementer, lygter og akkumulatorer
- 97.00 Værktøj
- 98.00 Instrumenter
- 99.00 Andre varer
Der opstod en fejl - prøv evt. igen.
Tak for din interesse. Vi vender tilbage!
Tilstedeværelsessensor True Presence KNX indbygning hvid
| EAN | 4007841056339 |
| Type | 056339 |
| Leverandør | Steinel |
| Varenr | 79.26.015.570 |
| Tilgængelighed | Skaffevare |
| Lagerstatus | Ikke på lager79.26.015.570 |
| Leveringstid (dage) | 10 |
| Pakningsstørrelse | 1 |
| Salgsforpakning | 1 |
| Enhed | Stk |
Tilstedeværelsessensoren True Presence® er en sensor med en avanceret sensorteknologi, der registrerer ægte tilstedeværelse. Ved at registrere mikrobevægelser, der opstår under vejrtrækningen, er det muligt at registrere en sovende eller en helt stillesiddende person inden for et område på Ø 9 meter.
Inden for et område på 15 meter fungerer sensoren som en traditionel tilstedeværelses- og bevægelsesdetektor, der registrerer tilstedeværelse under kontorarbejde samt bevægelser af fodgængere, døråbning osv.
Den er ideel til brug i mange typer miljøer, hvor det er særlig vigtigt at registrere tilstedeværelse hurtigt og pålideligt, lige fra en stor forelæsningssal på et universitet til et venteværelse i et sundhedscenter.
Anvendelsesområder:
Sensoren egner sig til kontorer, mødelokaler, undervisningslokaler og andre bygningsområder, hvor præcis tilstedeværelsesregistrering og energibesparende lysstyring er påkrævet.
Design og montage:
· Moderniseret Control PRO II-design
· Diskret installation, velegnet til synlig montage i loft
· Mulighed for enkeltstående sensor eller netværk med flere slave/følger-sensorer
KNX-version
Lysstyring:
· 4 x lysudgang - styring af op til fire separate lysgrupper
· Konstantlys-regulering - automatisk justering af lysniveau efter dagslys
· Basis-lysniveaufunktion - mulighed for at fastsætte minimum lysniveau
· Fotocelle-styring / lysmåling - til automatisk lyskontrol baseret på dagslys
· Tilstedeværelsesregistrering - tænd/sluk baseret på tilstedeværelse
Bygningskontrol / HVAC:
· Temperatur-output - målt temperatur kan overføres til styring
· Fugt-output / luftfugtighed - til integreret klimastyring
· Tilstedeværelses-output - til automatik eller sikkerhedssystemer
· Dag/nat-funktion - automatisk tilpasning af lys og HVAC efter tid på døgnet
· Dugpunktsovervågning - forebygger kondens i klimatiserede områder
· Komfortfunktion - optimering af lys og klima for brugerkomfort
Inden for et område på 15 meter fungerer sensoren som en traditionel tilstedeværelses- og bevægelsesdetektor, der registrerer tilstedeværelse under kontorarbejde samt bevægelser af fodgængere, døråbning osv.
Den er ideel til brug i mange typer miljøer, hvor det er særlig vigtigt at registrere tilstedeværelse hurtigt og pålideligt, lige fra en stor forelæsningssal på et universitet til et venteværelse i et sundhedscenter.
Anvendelsesområder:
Sensoren egner sig til kontorer, mødelokaler, undervisningslokaler og andre bygningsområder, hvor præcis tilstedeværelsesregistrering og energibesparende lysstyring er påkrævet.
Design og montage:
· Moderniseret Control PRO II-design
· Diskret installation, velegnet til synlig montage i loft
· Mulighed for enkeltstående sensor eller netværk med flere slave/følger-sensorer
KNX-version
Lysstyring:
· 4 x lysudgang - styring af op til fire separate lysgrupper
· Konstantlys-regulering - automatisk justering af lysniveau efter dagslys
· Basis-lysniveaufunktion - mulighed for at fastsætte minimum lysniveau
· Fotocelle-styring / lysmåling - til automatisk lyskontrol baseret på dagslys
· Tilstedeværelsesregistrering - tænd/sluk baseret på tilstedeværelse
Bygningskontrol / HVAC:
· Temperatur-output - målt temperatur kan overføres til styring
· Fugt-output / luftfugtighed - til integreret klimastyring
· Tilstedeværelses-output - til automatik eller sikkerhedssystemer
· Dag/nat-funktion - automatisk tilpasning af lys og HVAC efter tid på døgnet
· Dugpunktsovervågning - forebygger kondens i klimatiserede områder
· Komfortfunktion - optimering af lys og klima for brugerkomfort
| Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Andre bus-systemer | Andet |
| Antal binære indgange | 0 |
| Antal kanaler | 4 |
| Bus-system EIB/KNX | Ja |
| Bus-system KNX radio | Nej |
| Bus-system LON | Nej |
| Bus-system net (PowerLine) | Nej |
| Bus-system radiofrekvens | Nej |
| Detekteringsområde vertikal | 160 - 160° |
| Detekteringsvinkel horisontal | 360 - 360° |
| Diameter på detekteringsområde på gulvet | 15m |
| EC001582 | EC001582 |
| Farve | Hvid |
| Husdyr-zone | Nej |
| Huskefunktion for start belysning | Ja |
| Inklusiv bustilslutninger | Ja |
| Justerbar luxværdi | Ja |
| Maks. rækkevidde frontal | 7.5m |
| Maks. transmissionsrækkevidde til siden | 7.5m |
| Materiale | Plastik |
| Materialekvalitet | Termoplastisk |
| Max. arbejdscyklus | 1092min |
| Min. dybde af indbygningsdåse | 46mm |
| Min. indkoblingstid | 30s |
| Monteringsmetode | Planforsænket |
| Optimal montagehøjde | 2.8m |
| Overfladebehandling | Andet |
| RAL-nummer (beslægtet) | 9003 |
| Selvlærende udkoblingsforsinkelse | Ja |
| Sideindgang | Ja |
| Tovejs kommunikation | Ja |
| Transparent | Nej |
| Trappeovervågning | Nej |
| Type | Tilstedeværelsessensor |
| Tænd/sluk knap | Ja |
| Underkrybningsbeskyttelse | Ja |

