42EF LaserSight RightSight Photoelectric Laser Sensors
- Rockwell Automation
- Circuit & Load Protection
- Condition Monitoring
- Connection Devices
- Variable Frequency Drive (VFD)
- Energy Monitoring
- Human Machine Interface
- Industrial Computers and Monitors
- ICB Industrial Control
- Input/Output (I/O) Modules
- Motion Control
- Motor Control
- Industrial Network Products
- Power Supplies
- Programmable Controllers
- Push Buttons & Signaling Devices
- Relays & Timers
- Safety Products
- Sensors & Switches
- Presence Sensing Devices
- Capacitive Proximity Sensors
- Ultrasonic Sensors
- Swift-E Reconfigurable 3D Sensing
- Photoelectric Sensors
- Specialty Series Photoelectric Sensors
- Photoelectric tilbehør
- Photoelectric Laser Sensors
- 45MLD Short-Range Photoelectric Laser Sensors
- 45DMS Distance Measurement Sensors
- 45LMS Measurement Photoelectric Laser Sensors
- 45BRD Measurement Photoelectric Laser Sensors
- 45BPD Teach-In Measurement Photoelectric Laser Sensors
- 42GR LaserSight 9000 Photoelectric Laser Sensors
- 42EF LaserSight RightSight Photoelectric Laser Sensors
- 42CM 18 mm LaserSight Photoelectric Laser Sensors
- Photoelectric Fork Sensors
- Miniature Photoelectric Sensors
- Light Arrays
- General Purpose Photoelectric Sensors
- Fiber Optic Cables
- Color & Contrast Photoelectric Sensors
- Clear Object Detection
- Background Suppression Photoelectric Sensors
- Inductive Proximity Sensors
- Limit Switches
- Identification Devices
- Condition Sensing Devices
- Presence Sensing Devices
- Signal Interface
- Software
- COMAU
- Autonox
- Spectrum Controls
- AMCI
- HMS
- ProSoft
- HARDY PROCESS SOLUTION
- Wittenstein
- Festo
- Haupa
- Partex Marking Systems
- Steinel
- Disruptive Technologies
- Harting
- Hager
- 10.00 Luftledningsmateriel og master
- 11.00 Kabelskabe
- 12.00 Kapslings- og tavlemateriel
- 13.00 Forskruningsmateriel
- 16.00 Målerrammer og gruppeafsætninger
- 17.00 Afbryder- og stikdåsemateriel
- 18.00 Industrimateriel
- 19.00 Jordings- og potentialudligningsmateriel
- 21.00 Forgreningsmateriel
- 22.00 Automatiske afbrydere/koblingsmateriel
- 23.00 Tids- og funktionsrelæer
- 24.00 Styrings- og funktionskomponenter
- 25.00 Sikringer
- 26.00 Intelligente bygningsinstallationer
- 27.00 Opmærkningsmateriel
- 28.00 Stikpropper og forlængerled
- 29.00 Højspændingsmateriel
- 30.00 Rør
- 32.00 Ledninger, stærkstrøm
- 35.00 Svagstrømskabler
- 36.00 Kabelkanaler og -lister
- 39.00 Befæstelsesmateriel
- 50.00 Glødelamper
- 60.00 Motorer, pumper, spændingsregulering og -overvågning m.m
- 61.00 Køl
- 62.00 Transformere
- 63.00 Strømforsyninger
- 67.00 Lysdæmpere og lysreguleringsudstyr
- 68.00 Materiel for transientbeskyttelse
- 78.00 Apparater for rumklima
- 82.00 Tele- og kommunikations- anlæg
- 84.00 Optiske transmissions- systemer
- 85.00 Overvågnings- og alarmanlæg
- 86.00 Data-installationsmateriel (ekskl. kabler)
- 87.00 Antenneanlæg
- 89.00 Elektroniksystemer
- 91.00 Elektronikkomponenter (passive)
- 92.00 Diverse komponenter, svagstrøm
- 94.00 Elementer, lygter og akkumulatorer
- 97.00 Værktøj
- 98.00 Instrumenter
- 99.00 Andre varer
Der opstod en fejl - prøv evt. igen.
Tak for din interesse. Vi vender tilbage!
Tilstedeværelsessensor PD-8 ECO COM1 indbygning sort
| EAN | 4007841087920 |
| Type | 087920 |
| Leverandør | Steinel |
| Varenr | 79.26.015.871 |
| Tilgængelighed | Skaffevare |
| Lagerstatus | Ikke på lager79.26.015.871 |
| Leveringstid (dage) | 10 |
| Pakningsstørrelse | 1 |
| Salgsforpakning | 1 |
| Enhed | Stk |
Med de nye bevægelses- og tilstedeværelsessensorer fra Steinel i ECO PLUS-serien kan de mest almindelige sensorbaserede standardkrav og hverdagsscenarier implementeres enkelt og med succes i erhvervsbygninger.
De pragmatiske entry-level-modeller giver et solidt grundlag for intelligent, energibesparende og miljøvenlig lysstyring, der tager hensyn til det fremherskende dagslys - ideelt til kontorer, mødelokaler, gangarealer eller større områder.
De højt ydende infrarøde sensorer har en pålidelig rækkevidde på 360°, som kan tilpasses præcist til dine behov med dækkapper, som monteres bag linsen, i en matchende farve.
Tilstedeværelsessensorer PD-8 ECO registrerer bevægelse inden for en rækkevidde på 8 m bevægelse og 6 m tilstedeværelse, mens Tilstedeværelsessensorer PD-24 ECO har en rækkevidde på 24 m bevægelse og 7,5 m tilstedeværelse.
Begge sensorer er egnet til monteringshøjder på op til 4 m.
Alle sensorer i ECO PLUS-serien fås som indbygningsmodel, model med dåse for indbygning i nedsænket loft eller som påbygningsmodel.
Detekteringsområdet kan udvides med parallelkobling af op til 10 sensorer i COM1 versionerne.
Takket være deres runde design og magnetiske plug-in-forbindelse er de hurtige og nemme at installere. For at gøre det, skal belastningsmodulet blot monteres med det respektive sensorhoved.
Sensorerne kan nemt konfigureres og betjenes ved hjælp af en Smart Remote eller et potentiometer, og de har en LED-feedbackfunktion, som gør det nemt at sætte dem i drift. Bevægelsessensorer (MD) er udstyret med en COM1-grænseflade, mens tilstedeværelsessensorer (PD) leveres med COM1, KNX og DALI-2 IPD.
Alle COM1-sensorer har mulighed for trykknap, der fungerer som en manuel overstyringsfunktion og en fuld- og halvautomatisk tilstand.
Alle COM1-sensorer har en udgang på max. 500 watt (LED) eller 2.000 watt ohms belastning.
Bevægelses- og tilstedeværelsessensorer i ECO PLUS-serien opfylder kravene i sensNORM.
Tilstedeværelsessensorer fås i hvid og sort.
COM1
Funktioner:
- udgang: Op til 500W LED (maks. 50 stk. LED)
- Parallelforbindelse inkl. L'-detektering via kabel (10 stk.)
- Indgang til trykknap
- Præsentationstilstand
- Testtilstand
- Fuldt/halvautomatisk
- Deaktivering af FB
- 4 timer tændt/ 4 timer slukket
Indstillinger:
Skumringsindstilling: 2 - 1000 lx
Tidsindstilling: 5s - 60 min.
De pragmatiske entry-level-modeller giver et solidt grundlag for intelligent, energibesparende og miljøvenlig lysstyring, der tager hensyn til det fremherskende dagslys - ideelt til kontorer, mødelokaler, gangarealer eller større områder.
De højt ydende infrarøde sensorer har en pålidelig rækkevidde på 360°, som kan tilpasses præcist til dine behov med dækkapper, som monteres bag linsen, i en matchende farve.
Tilstedeværelsessensorer PD-8 ECO registrerer bevægelse inden for en rækkevidde på 8 m bevægelse og 6 m tilstedeværelse, mens Tilstedeværelsessensorer PD-24 ECO har en rækkevidde på 24 m bevægelse og 7,5 m tilstedeværelse.
Begge sensorer er egnet til monteringshøjder på op til 4 m.
Alle sensorer i ECO PLUS-serien fås som indbygningsmodel, model med dåse for indbygning i nedsænket loft eller som påbygningsmodel.
Detekteringsområdet kan udvides med parallelkobling af op til 10 sensorer i COM1 versionerne.
Takket være deres runde design og magnetiske plug-in-forbindelse er de hurtige og nemme at installere. For at gøre det, skal belastningsmodulet blot monteres med det respektive sensorhoved.
Sensorerne kan nemt konfigureres og betjenes ved hjælp af en Smart Remote eller et potentiometer, og de har en LED-feedbackfunktion, som gør det nemt at sætte dem i drift. Bevægelsessensorer (MD) er udstyret med en COM1-grænseflade, mens tilstedeværelsessensorer (PD) leveres med COM1, KNX og DALI-2 IPD.
Alle COM1-sensorer har mulighed for trykknap, der fungerer som en manuel overstyringsfunktion og en fuld- og halvautomatisk tilstand.
Alle COM1-sensorer har en udgang på max. 500 watt (LED) eller 2.000 watt ohms belastning.
Bevægelses- og tilstedeværelsessensorer i ECO PLUS-serien opfylder kravene i sensNORM.
Tilstedeværelsessensorer fås i hvid og sort.
COM1
Funktioner:
- udgang: Op til 500W LED (maks. 50 stk. LED)
- Parallelforbindelse inkl. L'-detektering via kabel (10 stk.)
- Indgang til trykknap
- Præsentationstilstand
- Testtilstand
- Fuldt/halvautomatisk
- Deaktivering af FB
- 4 timer tændt/ 4 timer slukket
Indstillinger:
Skumringsindstilling: 2 - 1000 lx
Tidsindstilling: 5s - 60 min.
| Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Antal koblingszoner | 492 |
| Antibakteriel | Nej |
| Detekteringsvinkel horisontal | 360 - 360° |
| Diameter | 108.98mm |
| Diameter på detekteringsområde på gulvet | 4.5m |
| Dybde | 69.27mm |
| EC000133 | EC000133 |
| Egnet til loftmontage | Ja |
| Egnet til trådløs transmission | Nej |
| Egnet til vægmontering | Nej |
| Farve | Sort |
| Fjernbetjening | Ja |
| Forbikobler | Ja |
| HVAC-styring | Nej |
| Halogenfri | Ja |
| Huskefunktion for start belysning | Ja |
| Højde | 69.27mm |
| Indbygningsdiameter | 60mm |
| Indbygningslængde | 30mm |
| Justerbar følsomhed | Nej |
| Justerbar luxværdi | Ja |
| Kapslingsklasse (IP) | IP20 |
| Konstantlysstyring | Nej |
| Maks. rækkevidde frontal | 4m |
| Maks. tilstedeværelsesområde | 6m² |
| Maks. transmissionsrækkevidde til siden | 4m |
| Materiale | Plastik |
| Materialekvalitet | Andet |
| Max. arbejdscyklus | 60min |
| Med fjernbetjening | Nej |
| Min. dybde af indbygningsdåse | 30mm |
| Min. indkoblingstid | 5s |
| Monteringsmetode | Planforsænket |
| Optimal montagehøjde | 2.8m |
| Responseværdi for lux | 2 - 1000lx |
| Sensortype | Passiv infrarød |
| Temperaturområde | -20 - 50°C |
| Tilslutningstype | Andet |
| Transparent | Nej |
| Trappeovervågning | Nej |
| Tvangsindkobling | Nej |
| Tvangsudkobling | Nej |
| Type | Bevægelsessensor |
| Velegnet for kapacitiv belastning | Ja |

